UROKLIWE GĄSKI

Tam gdzie słychać szum fal…

Gąski to urokliwa i klimatyczna miejscowość, położona w Gminie Mielno, w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Na stałe mieszka tu zaledwie 500 mieszkańców.

Do 1945 wieś nosiła nazwę Funkenhagen. Pierwsze, znane, zapiski dotyczące miejscowości datowane są na 1628 rok, kiedy to pola rolne zostały częściowo zasypane przez piaski z wydm. Ówcześni właściciele – Damiczowie – z tego powodu próbowali uniknąć płacenia wysokich podatków. Pod koniec XVII stulecia wioska miała przywilej zbierania kamienia wapiennego wyrzucanego przez fale morskie, wypalania go i przetwarzania go na wapno.

W Gąskach znajduje się piękna, czysta i szeroka plaża. Nawet w szczycie sezonu można tu znaleźć ustronne i ciche miejsca do plażowania. Strzeżona plaża jest także bezpieczna dla rodzin z dziećmi.

Tuż nad plażą góruje latarnia morska z XIX wieku o wysokości 50,2 m– druga co do wysokości w Polsce. Latarnia jest przystosowana do zwiedzania, ze wspaniałym punktem widokowym skąd dostrzec można okoliczne miejscowości Sarbinowo, Chłopy, Mielno, czy Unieście. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody – aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren.

Drugim zabytkiem architektonicznym jest wybudowany w II połowie XIX stulecia, neoklasyczny Pałac Morski z zabytkowym 7 hektarowym parkiem z m.in. bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi. Warto przyjechać i zobaczyć jak pięknie prezentuję się na żywo. Jest to idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcia oraz na spokojny spacer.

Inna lokalną ciekawostką jest niepowtarzalny„krzyż atomowy”. Stanął tutaj w czasie, gdy pojawiła się koncepcja budowy elektrowni atomowej w okolicach Gąsek. Wysoki krzyż zamiast poziomej belki ma stylizowaną kapliczkę z Matką Boską, nad którą umieszczono niewielki krucyfiks. Poniżej na słupie znalazł się napis „Broń od atomu”. Krzyż jest wyrazem obaw mieszkańców i wczasowiczów związanych z lokalizacją elektrowni.

W miejscowości znajdują się liczne lokale gastronomiczne o zróżnicowanej ofercie, w tym winiarnia, restauracje, bary, smażalnie, budki ze słodyczami oraz punkty oferujące sprzedaż pamiątek. W Gąskach znajduje się supermarket oraz kilka sklepów spożywczych.

Gąski to wspaniałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, z licznymi, wytyczonymi trasami rowerowymi i pieszymiw całej okolicy, w tym międzynarodowy szlak rowerowy R10prowadzący od Świnoujścia aż po Hel. Jest to idealne miejsce dla ludzi ceniących spokój i ciszę, a dla tych, którzy chcieliby zaznać rozrywek to są one dostępne w niedalekim Kołobrzegu, Mielnie lub Ustroniu Morskim. Inne okoliczne miejscowości to Chłopy, Sarbinowo, Unieście.

Gąski położone są na uboczu ale jednocześnie świetnie skomunikowane. W odległości zaledwie 4 km znajduje się wjazd na trasę szybkiego ruchu S6 zapewniającą łatwy i szybki dojazd do Koszalina i w kierunku zachodnim. Dworce kolejowe w Koszalinie i w Kołobrzegu oferują szereg połączeń z wieloma miejscowościami w Polsce. Odległość do Kołobrzegu to 22 km, a do Koszalina 26 km. W sezonie letnim dostępny jest transport publiczny do Koszalina i Kołobrzegu. Rozkład jazdy znaleźć można w zakładce „Usługi”.

 

Odległości od Gąsek:

  • do Kołobrzegu – 22 km;
  • do Mielna -11 km;
  • do Ustronia Morskiego – 9 km;
  • do Goleniowa – 120 km;
  • do Szczecina – 160 km;
  • do Poznania- 260 km;
  • do Berlina – 300 km.

W sezonie letnim dostępny jest transport publiczny do Koszalina i Kołobrzegu. Rozkład jazdy znaleźć można w zakładce „Usługi”. Gąski znajdują się tylko 4 km od wjazdu na zmodernizowaną drogę szybkiego ruchu S6, która zapewnia szybki dojazd szczególnie do Koszalina i w kierunku zachodnim.